Aktualności

Badania społeczne - od czego zacząć?

Rozpoczynasz pisanie pracy magisterskiej w oparciu o własne badania? Zastanawiasz się, od czego zacząć i "jak się za to zabrac"? Poniżej opisujemy krótko, jak przygotować własne badania.

  1. Określ przedmiot badania, czyli zdefiniuj, jakim tematem i jaką grupą chcesz się zajmować.
  2. Zdefiniuj problematykę badawczą - sformułuj pytania, na które będziesz chciał znaleźć odpowiedź, a takżę hipotezy (prawdopodobne odpowiedzi na postawione pytania). O tym jak to zrobić, przeczytasz tutaj. Nie odkładaj tworzenia problematyki na późniejszy etap - o tym, dlaczego to ważne, przeczytasz tutaj
  3. Zdecyduj jak będziesz prowadził badania, jakich metod i technik użyjesz, a także w jakiej formie badania przeprowadzisz (np. kwestionariusz ankiety online czy w wersji tradycyjnej). Pamiętaj, że wachlarz dostępnych technik badawczych jest szeroki, można prowadzić obserwacje, prowadzić analizę dokumentacji, przeprowadzać wywiady lub ankiety. Najczęściej decydujecie się na kwestionariusze ankiet, dlatego też na naszej stronie znajdziecie najwięcej wskazówek na ten temat. Jednak niezależnie od tego, na jakie techniki i narzędzia się zdecydujecie, już na tym etapie warto skonsultować się ze statystykiem, aby uniknąć niepotrzebnych trudności w trakcie dalszych etapów. 
  4. Określ uczestników badania - kogo zamierzasz badać, jak planujesz do nich dotrzeć?
  5. Zgromadź materiał badawczy, czyli - w zależności od zastosowanych technik - zbierz kwestionariusze ankiet, przeprowadź wywiady, zbierz dokumentację.
  6. Stwórz bazę danych, czyli przenieś zgromadzone informacje do takiej formy, która pozwoli na przeprowadzenie analizy statystycznej. O tym, jak to zrobić możesz przeczytać tutaj i tutaj.
  7. Skontaktuj się z nami, przekaż nam problematykę badawczą, wzory narzędzi i bazę danych. Resztą zajmiemy się my :)